- 9.4.2025
V posádce 15. ženijního pluku v Bechyni proběhlo v termínu od 26.3. - 11.4. 2025 největší mezinárodní spojovací cvičení, kterého se po celé České republice v dalších lokalitách účastní téměř 1300 vojáků a 186 kusů techniky. Spojaři z ČR, Polska, Rumunska a Slovenska zde testují spojovací soustavy v souladu s aliančními principy a připravují je na nasazení v mezinárodních operacích. Cvičení se zaměřuje na zdokonalení velení a řízení, rychlý a bezpečný přenos dat a schopnost různých systémů společně komunikovat v rámci možného působení v mnohonárodních bojových úkolových uskupeních.
Z důvodu nutnosti sdílení informací a propojení systémů velení mezi působícími jednotkami během mise v Afghánistánu byla vytovřena a provozována Afghanistan Mission Network (AMN). Na jejím základě vznikl v roce 2014 otevřený koncept Federated Mission Networking (FMN), ke kterému se Česko připojilo o rok později. Armáda ČR od této doby buduje komunikační infrastrukturu a systémy velení a řízení v souladu s těmito principy.
„Jedním z hlavních výstupů je zlepšení konektivity jednotek 4. brigády rychlého nasazení, modernizace systémů velení a řízení a sladění rádiových systémů napříč různým spektrem použití. Klíčová je také spolupráce mezi spojovacími jednotkami, která přispívá k lepší součinnosti v budoucích operacích,“ uvádí major Jan Petr, spojovací náčelník 4. brigády rychlého nasazení.
Doplňující součástí cvičení jsou také odborná školení, brífinky a prezentace, které umožňují cvičícím jejich další odborný růst. I v letošním ročníku je důležitá účast Aktivní zálohy Agentury KIS, která je obohacením o přístupy a řešení z civilního sektoru.
Jedním z největších přínosů Federated Cloud 2025 je výměna zkušeností s mezinárodními partnery. Každá armáda vyniká v jiné oblasti, což umožňuje rychlý přenos know-how mezi spojeneckými státy. O cvičení se aktivně zajímají i další země NATO, přičemž aktuálně očekáváme příjezd pozorovatelů ze Slovinska a USA.
Zdokonalovací výcvik osádek spojovacích prostředků probíhá též v podmínkách působení prostředků elektronického boje, což jim následně umožní správně reagovat na vzniklé situace. Česká armáda vede mezinárodní pracovní skupinu zaměřenou právě na tuto oblast a vyvíjí mj. mobilní systémy schopné poskytnout ochranu v jakémkoliv operačním prostředí.
Autor článku: spojar.mo.gov.cz