- 19.9.2023
Celkem tři týdny probíhalo cvičení Odolné nebe 2023 s navazujícím cvičením Ample Strike. Odolné nebe bylo zahájeno 28.8.2023 a kromě vojáků ze všech složek Vzdušných sil AČR a desítek kusů techniky se do něj zapojily také aktivní zálohy, složky IZS a Centrum leteckého výcviku Pardubice. 8.září bylo ukončeno a plynule na něj navázalo cvičení Ample Strike Lite, při němž pilovali své schopnosti letečtí návodčí.
Cílem tohoto národního cvičení bylo otestovat a zdokonalit plánování a řízení operací a systémy velení a řízení jako takové. Testovala se aktivace národního posilového systému, který se využívá k ochraně vzdušného prostoru České republiky v době krize nebo při mimořádných situacích. Ty nastaly například 11.září 2001, o rok později během summitu NATO v Praze a taktéž při podpisu rusko-americké odzbrojovací smlouvy START.
Podle generálmajora Čepelky, velitele Vzdušných sil AČR, měly letos jednotky za úkol bránit letiště Čáslav a jadernou elektrárnu Temelín, dále letecký manévr vrtulníkovou letkou a vybudování předsunuté letecké základny. Vojáci trénovali s letouny JAS-39 Gripen, L-159 Alca, C-295 Casa, Z-142 Zlín, L-39 Albatros a také L-410 Turbolet. Nechyběly vrtulníky Mi-171, Mi-17 či W-3A Sokol. Ze země pak vzdušný prostor bránila protiletadlová raketová technika 2K12 KUB a RBS-70/RBS-70 NG. Po donucení vzdušného narušitele k přistání přišla na řadu Policie ČR, která demonstrovala svůj zásah.
Participace Centra nasaditelných systémů (CNS) AKIS z Lipníka nad Bečvou a jeho techniky byla na cvičení těchto rozměrů naprostou samozřejmostí. V Boleticích setrvali po celé tři týdny. Plnili stanovené úkoly, zabezpečili radioreleové spojení mezi vybranými lokalitami, obsluha satelitu MILSATCOM provedla zkušební nasazení terminálu pro potřeby mise.
Cvičení splnilo očekávání a dokázalo připravenost Armády ČR bránit vzdušný prostor naší země. Fotografie z místa konání si můžete prohlédnout v galerii níže.
Předchozí
Agentura KIS a Microsoft: Silná spolupráce pro bezpečnost
Následující